Poliklinikalarida pulli xizmatlar rasman joriy etilishi mumkin
Davlat poliklinikalarida pulli xizmatlar rasman joriy etilishi kutilmoqda. Deputatlar тиббий xizmatlarga oid qonun loyihasini uchinchi o‘qishda qabul qilib, Senatga yubordi.
Oliy Majlis tomonidan qabul qilingan qonun loyihasi quyidagi muhim o‘zgarishlarni nazarda tutmoqda:
Poliklinikalarda to‘g‘ridan-to‘g‘ri murojaat qilgan bemorlarga pullik xizmatlar ko‘rsatiladi. Bunga qadar, bemorlar oilaviy shifokor yoki tibbiyot brigadasi yo‘llanmasi bilan poliklinikaga murojaat qilganida, davlat tomonidan kafolatlangan bepul xizmatlardan foydalanishi mumkin edi. Yangi qonun bilan esa, agar fuqaro yo‘llanmasiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri poliklinikaga murojaat qilsa, unga xizmat pullik asosda ko‘rsatiladi.
Bunda bepul xizmatlar ro‘yxatidan tashqari тиббий yordamlar pullik bo‘ladi. Davlat aholiga kafolatlangan тиббий xizmatlar hajmini saqlab qoladi, ya‘ni muayyan xizmatlar bepul bo‘lib qoladi. Biroq, agar bemor qo‘shimcha yoki standartdan yuqori xizmat so‘rasa (masalan, navbatsiz xizmat yoki qo‘shimcha laboratoriya tahlillari), buning uchun pul to‘lashiga to‘g‘ri keladi.
Bundan tashqari, tibbiyot xodimlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tizimi joriy etiladi. Shifokorlar va farmatsevtika xodimlari malaka darajasini tasdiqlash uchun davlat ro‘yxatidan o‘tishi kerak bo‘ladi.
Hozircha sog‘liqni saqlash tizimida kafolatlangan bepul xizmatlar ro‘yxati o‘zgarishsiz qoladi. Ya‘ni: